Zmarszczki są naturalną oznaką starzenia, jednak wiele osób nie potrafi ich zaakceptować. Niektórym dodają powagi, dla innych stanowią dowód przemijającej młodości. Czy można ich uniknąć? Jak pozbyć się zmarszczek i które metody są najlepsze?    

Zmarszczki – jak powstają?

Zmarszczki są efektem stopniowego zanikania w skórze elastyny i kolagenu. U większości osób proces ten rozpoczyna się około 25. roku życia. W jego wyniku powstają podłużne linie i fałdy, a skóra staje się coraz bardziej obwisła. Zmarszczki najbardziej widoczne są w miejscach wystawionych na działanie słońca – na twarzy, szyi i dekolcie. Na ich głębokość i umiejscowienie mają wpływ geny, ale także wdrożona zawczasu pielęgnacja, ekspresywność w wyrażaniu emocji czy styl życia.  

Pod wierzchnią warstwą skóry znajduje się tkanka łączna złożona m.in. z wiązań kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Przed przekroczeniem ćwierćwiecza związki te są na bieżąco produkowane przez organizm. Ich podskórne zapasy są duże, dlatego równomiernie podtrzymują skórę sprawiając, że jest ona jędrna i napięta. Z upływem lat komórki kolagenu i elastyny zmniejszają swoją objętość, a kwas hialuronowy zaczyna zanikać. Wskutek tego procesu dochodzi do powstawania nierówności na powierzchni skóry – w tym również zmarszczek.  

Nie u każdej osoby zmarszczki stają się widoczne w równym tempie. U niektórych pierwsze pojawiają się przed 25. rokiem życia. Wiele zależy od genów. Obecnie mamy większy dostęp do kosmetyków i wiedzy o pielęgnacji niż poprzednie pokolenia, więc określenie momentu powstania zmarszczek na podstawie doświadczenia mamy czy babci może nie być dobrym punktem odniesienia. 

Różni się też dieta i styl życia, które wpływają na stan skóry. Jednak za najbardziej znaczący czynnik ryzyka uznaje się ekspozycję na promienie słoneczne. Także niski procent tkanki tłuszczowej i sucha skóra sprawiają, że zmarszczki są bardziej widoczne. 

Rodzaje zmarszczek

Przyczyny powstawania zmarszczek są podstawą do wyodrębnienia poszczególnych rodzajów. Określenie ich typu pomoże w doborze odpowiedniej pielęgnacji lub zabiegów kosmetologicznych. Jakie są rodzaje zmarszczek?

Jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem przeciwdziałania zmarszczkom jest profilaktyka. Obejmuje odpowiednią pielęgnację, a także zdrowy tryb życia. Najważniejszym punktem jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (30+, 50+) na co dzień przez cały rok. Warto również nakładać na twarz kwas hialuronowy. Bardzo dobre efekty przynosi także używanie kosmetyków z zawartością retinolu. W przypadku płytkich zmarszczek mogą nawet zmniejszyć ich widoczność. Wiele mówi się o rozpoczęciu stosowania kremów przeciwzmarszczkowych przed pojawieniem się pierwszych bruzd. 

Duże znaczenie ma dieta bogata w przeciwutleniacze i witaminy A, C i E. Warto wprowadzić również suplementację kolagenu i kwasu hialuronowego w kapsułkach. Powstawaniu zmarszczek sprzyjają również używki, przede wszystkim palenie papierosów. Podobnie przewlekły stres może przyspieszać starzenie się skóry.   

Jak zlikwidować zmarszczki?

Coraz więcej osób akceptuje proces starzenia i fakt, że skóra z wiekiem staje się mniej elastyczna. Jednak ciągłe bombardowanie zdjęciami idealnie gładkich twarzy celebrytek, którym niestraszne nawet zmarszczki po 50, nie sprzyja polubieniu swoich bruzd. Jeśli chcesz pozbyć się zmarszczek, połącz odpowiednią pielęgnację z profesjonalnymi zabiegami w salonie. 

Zabiegi na zmarszczki w B4E 

Fibryna z komórkami macierzystymi

Fibryna z komórkami pozyskanymi z krwi Pacjentki/Pacjenta to zabieg, który sprawdzi się nawet w przypadku głębokich bruzd i zmarszczek. Koncentrat ma trójwymiarową strukturę, dzięki czemu działa na głębsze warstwy skóry. Komórki macierzyste dostają się prosto do miejsc wymagających naprawy, gdzie przyspieszają procesy regeneracyjne, nawilżają i ujędrniają skórę oraz wspomagają tworzenie nowych włókien kolagenowych. Bardziej złożony i trwały efekt można uzyskać przy zabiegu Plasma Complex, który wykorzystuje dwa różne rodzaje fibryny bogatopłytkowej.  

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg odbywa się w podobny sposób jak wspomniany wyżej. Jedyna różnica to zastosowany koncentrat, który nie ma struktury trójwymiarowej. Również przywraca skórze młodość i ją rewitalizuje. Oba zabiegi są idealne dla osób ze skłonnością do alergii, ponieważ wykorzystują krew pozyskaną od Pacjentki/Pacjenta.  

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia również polega na ostrzykiwaniu skóry, jednak w tym przypadku stosuje się preparat z zawartością odżywczego miksu witamin, peptydów, mikroelementów i aminokwasów. Dają one skórze zastrzyk energii i uaktywniają procesy regeneracyjne, a także produkcję kolagenu i elastyny.

Kwasy

Terapia kwasami wykorzystywana jest przy różnych problemach skórnych. Efekty zależą od doboru odpowiedniego kwasu – w przypadku zmarszczek najlepiej sprawdzi się pirogronowy i mlekowy. Jeśli na skórze występują dodatkowo przebarwienia, warto wprowadzić także kwas azelainowy. Terapię kwasową najlepiej prowadzić pod opieką kosmetologa. Gwarantuje to bezpieczne tempo złuszczania naskórka i zadowalające efekty w kwestii spłycenia zmarszczek i wyrównania kolorytu.  

Mikrodermabrazja 

Mikrodermabrazja jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Diamentowa głowica mechanicznie ściera wierzchnie warstwy naskórka z dostosowaną do oczekiwanego efektu intensywnością. Przygotowuje skórę do dalszych zabiegów, a także zmniejsza widoczność zmarszczek, zwiększa elastyczność i wyrównuje nierówności. 

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Po przekroczeniu 25. lat warto postawić na zewnętrzne dostarczanie skórze kwasu hialuronowego. Rezultaty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym pozwala wypełnić powstałe zmarszczki, nawilżyć i uelastycznić skórę. Przy głębszych zmianach warto spróbować zabiegu z użyciem stymulatorów tkankowych o bardziej złożonej budowie.   

Radiofrekwencja mikroigłowa  

Połączenie mezoterapii igłowej i radiofrekwencji w jednym. Zastosowanie fal radiowych prowadzi do mikrouszkodzeń naskórka, co pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Zaraz potem podaje się miks składników odżywczych, które czynią efekty trwalszymi i znacznie bardziej spektakularnymi.  

W jaki sposób pozbyć się zmarszczek domowymi sposobami?

Pozbycie się widocznych zmarszczek domowymi sposobami nie jest możliwe. Tego typu metody mogą zapobiec powstawaniu nowych bruzd, o ile zostaną wdrożone odpowiednio wcześnie. Niezależnie od wieku i stanu skóry warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację bogatą w kwas hialuronowy i kosmetyki z zawartością retinolu. 

Jednym z efektywnych sposobów na zmarszczki jest regularne nakładanie na twarz oleju rycynowego lub kokosowego. Aplikacja powinna obejmować również masaż, który zrelaksuje i rozluźni mięśnie. Warta uwagi jest także joga twarzy. 

Zmarszczki prędzej czy później dosięgną każdego. Nie warto przywiązywać do nich dużej wagi. Jeśli stanowią dla ciebie zmartwienie, postaw przede wszystkim na profilaktykę. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu.